Zawodowiec – autobiografia Czesława Langa

0

540 tysięcy kilometrów, czyli 13 okrążeń kuli ziemskiej, 20 lat na szosie i na torze – tak w wielkim skrócie można podsumować dwudziestoletnią karierę kolarską Czesława Langa. O kolarstwie, które jest nie tylko pasją i sportem, lecz przede wszystkim sposobem na życie, opowiada w długo wyczekiwanej autobiografii. Zawodowiec w księgarniach pojawi się już 26 października!!!

Czesław Lang wychował się w Kołczygłowach, małej miejscowości na Kaszubach. Jego pasją od dzieciństwa był rower. Jako mały chłopiec marzył o jaguarze i kibicował zawodnikom biorącym udział w Wyścigu Pokoju. Później sam czterokrotnie w nim startował. Ścigał się od dziecka – zaczął jako czternastolatek, a skończył w wieku 34 lat. Wygrywał, zdobywał medale, puchary i tytuły. Talent i ciężka praca zaprowadziły go na sam szczyt kariery –zdobył tytuł wicemistrza olimpijskiego i został pierwszym zawodowcem w historii polskiego kolarstwa. Triumfował na niezliczonych etapach i w wyścigach jednodniowych. A to był dopiero początek.

Po zakończeniu kariery Lang zaczął organizować Tour de Pologne. Nie było to łatwe. Tylko dzięki ogromnej, wytężonej pracy wielu ludzi, marzenie się spełniło i udało się przywrócić należną rangę najstarszemu i największemu polskiemu wyścigowi kolarskiemu. Dziś Tour de Pologne to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie i wizytówka naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Zawodowiec to też kulisy historii polskiego sportu i niezwykle ciekawa opowieść o czasach, kiedy na przybyszach zza żelaznej kurtyny zachodni świat robił ogromne wrażenie.

Czesław Lang już jako amator poznał Wenezuelę, Kubę, Stany Zjednoczone, Kanadę, Algierię, Maroko, Turcję i całą Europę. ,,Zawodowiec” pokazuje nam Langa, jakiego do tej pory nie znaliśmy – mamy okazję zobaczyć życie nie tylko sportowca, ale też człowieka, który nie boi się wyzwań i szalonych projektów.

 

To jest sport dla pasjonatów, którzy jeżdżą po wioskach i wioseczkach, ścigają się i dają ludziom radość. To jest sport, który jest blisko ludzi, to są chłopcy i coraz częściej dziewczęta, z małych miejscowości, ze wsi. To jest ciężki sport. Jak go nie pokochasz, to nie masz tu czego szukać. Tu nie myśli się: wygram Tour de France i zostanę milionerem. To trzeba pokochać: walkę, brud, wysiłek i ból po upadkach. Kolarstwo uczy nieustępliwości, pokory, woli walki, fantazji.

(fragment książki)


Czesław Lang
– wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata w drużynowej jeździe na czas, wielokrotny mistrz Polski, czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju. Do najważniejszych sukcesów Langa należy zaliczyć również zwycięstwo w Tour de Pologne w 1980 roku oraz w wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda. W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Olmo zostając pierwszym zawodowym kolarzem nie tylko z Polski, ale z całego bloku wschodniego. Osiem razy startował w Giro d’Italia, a trzy razy w Tour de France. W sumie wygrał 30 wyścigów zawodowych. Karierę zakończył w 1989 roku. Od 1993 roku jest Dyrektorem Generalnym Lang Team i Tour de Pologne. Jest Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie nagradzany przez prestiżowe gremia Tour de Pologne, w latach 1995, 1996, 2004, 2008, 2011 otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce.

Liczba stron: 320

Cena: 39,90 zł

Premiera: 26.10.2016 r.

Kolarsko.com objęło patronat medialny nad autobiografią Czesława Langa. W okolicach premiery lub niedługo po niej zorganizujemy konkurs, na którym można będzie wygrać autorską książkę słynnego kolarza!

źródło: materiał prasowy