Endomondo, czy Strava-co wybrać do kolarskiego treningu?

0

stravaiendomodno

Na mobilnym rynku w ostatnim czasie mogliśmy zauważyć wzrost sprzedaży, czy też ilości pobrań aplikacji, które pozwalają nam na monitorowanie sportowych zmagań. Jedną z dyscyplin, która na stałe wpisała się w grafik wielu osób prowadzących aktywny tryb życia jest jazda na rowerze(w sportowym żargonie przyjmowana pod nazwą kolarstwo). Warto przyjrzeć się działaniom tychże aplikacjii i ich wykorzystaniu. Osobiście najlepiej ze wszystkich polecałbym Strave, która ma prosty w użytkowaniu interfejs, jak również możliwość obserwowania osiągnięć innych użytkowników, ale o tym opowiem za chwilę. W wypadku instalacji i rejestracji obu aplikacji kwestia tych zamierzeń jest bardzo prosta, więc w to nie będziemy się zagłębiać, bo poradzicie sobie swietnie i bez problemów. Najważniejsze są jednak funkcję i ich korzyści treningowe.

Endomondo Fitness App on iPhone 5
foto.endomondo(google)

Endomondo w swoim założeniu ma za zadanie informować użytkownika o jego postępach treningowych. Oczywiście tak, jak i w innych aplikacjach mamy możliwość udostępnienia wyników w internecie np. na facebooku. Endomondo przedewszystkim ma do wyboru wiele dyscyplin sportowych, no ale cóż…w tym wypadku, wybieram kolarstwo. Aplikacja współgra z mapami google, co jednak nie zawsze odzwierciedla rzeczywistej trasy i kilometrów. Tak, oczywiście…możemy robić sobie wyliczenia spalonych kalorii, przesłuchanych kilometrów itp. działań, ale co jak co, to jednak nie wykazuje realnych rezultatów. Prowadzenie historii wyników i treningów ma swoje zalety, wiadomo..przy zwiększonym nacisku na wytrzymałość warto zajrzeć, o ile zwiększyć swój poziom ćwiczeń.

W kwestii użytkowania endomondo zapytałem o opinię Martę Turoboś, polską kolarkę górską. Marta oceniła działanie tej aplikacji, czy jest ona wystarczająca w użytkowaniu i przydatna, czy też jedynie pozwala na prowadzenie standardowych pomiarów treningowych( w tym czas, predkość, długość trasy).

Moim zdaniem jest jak najbardziej przydatna. Za pomocą tej aplikacji można przede wszystkim określić ilość przejechanych kilometrów, czas i prędkość jeżeli ktoś nie posiada licznika rowerowego. Niestety jednak czesto endomondo ,, ucina” kilometry wiec dane moga byc jedynie przybliżone. Najbardziej jednak podoba mi sie ta aplikacja z tego względu iż mozna podzielic sie swoim treningiem, czy też pokazac ulubioną trasę znajomym bądź kibicom –Marta Turoboś

Trasa…hmm…jeśli chodzi tą funkcję, to nie zawsze jej dobór może być tak superancki, że zawsze doprowadzi nas do wybranego celu. Także nie polecam tej funkcji. Aplikacja może być kompatybilna z gps,  pulsometrem, czy innymi urządzeniami. Dobra, może coś na inny styl

Nadszedł czas na Strave.

screen-shot-2013-07-02-at-10-10-36-am
foto.strava(google)

Co prawda aplikacja ta miała za zadanie powstać na bazie serwisu facebooka, ale nie sądzę, by było w tym jakiekolwiek podobieństwo. Oczywiście na wejściu mamy możliwość wyboru i skontretyzowania naszych kolarskich zamierzeń. Możemy również obserwować dokonania innych zawodników, ścigać się z nimi w realnym czasie, jak również udostępniać swoje osiągnięcia za pośrednictwem facebooka. Olądać treningów znajomych, czy też potownywanie swoich wyników ze znajomymi to już codzienność… porównywać wyniki szybkościowe. Sami mamy możliwość określenia przejechanych odcinków, coraz to nowszych etapów, jak i również sprawdzania własnych umiejętności i doskonalenia się w jeździe(w tym czas, tempo, prędkość).