Co należy wiedzieć przed nocną jazdą?

0

Jak przygotować się do nocnej jazdy po górskich szlakach? Podstawą jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym osobom na trasie. Efektem będą niezapomniane emocje i świetna zabawa.

 Po zmroku nawet drobne przeszkody stają się trudniejsze, a łatwe traile bardziej wymagające. Jednak pamiętając o kluczowych zasadach nocnego MTB, pierwsze zjazdy będą udane i dadzą nam sporo satysfakcji.

 

Świeć, ile się da

Na początek lampki. Nie jedna, nie dwie, a najlepiej trzy. I to solidne, o mocnym, sięgającym daleko świetle.

 Najważniejsze jest oświetlenie z przodu. Musi generować silną wiązkę, która pozwoli nam dostrzec każdą przeszkodę na trasie – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia w firmie Mactronic, będącej czołowym polskim producentem latarek i oświetlenia rowerowego. – Do uprawiania nocnego MTB można wybrać na przykład model Noise 02 o mocy 500 lumenów – dodaje.

Najlepsze efekty uzyskamy w zestawie lampka na kasku, na kierownicy i tylna pod siodełkiem. Ta ostatnia pozwoli innym uczestnikom trasy dostrzec, w jakiej odległości się znajdujemy i gdzie jedziemy. Najsilniejsze źródło światła powinno znajdować się na kasku. W ten sposób uzyskamy doskonały kompromis między widzeniem trasy w oddali i bezpośrednio przed kołem roweru.

 

Znaj trasę

Wybierając lampkę, warto mieć na uwadze charakter trasy. Jeżeli jest długa, a zamierzamy jeździć wiele godzin, wybierajmy sprzęt, w którym łatwo wymienimy źródło zasilania. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że połowę drogi trzeba będzie pokonać po ciemku. Poza tym poznajmy trasę za dnia. Przejedźmy ją 2-3 razy. Zapamiętajmy trudne odcinki, charakterystyczne punkty i przeszkody wymagające szczególnej uwagi. Standardem jest, by na szlak nie wybierać się samemu. Towarzysze to gwarancja, że w razie wypadku, ktoś udzieli nam szybkiej pomocy.

 

Bądź widoczny

Kolejnym istotnym warunkiem jest zakładanie jasnych, jaskrawych ubrań. To dodatkowo poprawi widoczność nas samych, co przekłada się na bezpieczeństwo nocnej jazdy. Będzie jeszcze lepiej, jeżeli założymy opaski odblaskowe.

 Noszone na ramieniu lub nodze, dają doskonałą widoczność, kiedy są oświetlone przez rowerzystę za nami. Warto o tym pamiętać, bowiem lampka z tyłu może zostać przybrudzona błotem lub kurzem, przez co stać się gorzej widoczna – tłumaczy Cyprian Lemiech.

 

Gdzie zacząć?

Na początek przygody z nocnym MTB trzeba wybierać łatwe szlaki z niezbyt stromymi zjazdami. Warto też szukać imprez i zawodów, które oferują ekscytujące nocne przejażdżki w bezpiecznych warunkach.

 Taką imprezą będzie Mactronic Night Ride, na którym Piotr Szwedowski poprowadzi uczestników przez trasy Suliwoods na obszarze dolnośląskiej góry Ślęży – mówi Cyprian Lemiech.

Wydarzenie będzie miało miejsce w ramach Rowerowego Otwarcia Sezonu Masyw Ślęży 2015 w Sulistrowiczkach koło Wrocławia w dniach 28-29 marca 2015 roku. Podczas imprezy nie zabraknie możliwości przetestowania rowerów, oświetlenia rowerowego, wzięcia udziału w licznych przejażdżkach, zawodach oraz czerpania przyjemności z pokonywania tras jednej z najbardziej malowniczych gór Dolnego Śląska.