Jak przetransportować rower samochodem?! (kilka sposobów)

10

Problem, z którym zapewne każdy kiedyś musiał się zmierzyć. Bo możliwości jest wiele. A im więcej możliwości, tym więcej problemów związanych z wyborem. Jednemu odpowiada bagażnik na hak, bo to i przyczepę podepnie i rowery zamontuje, a drugi zaś jeździ pojemnym wozem, gdzie zmieściłby rowery dla całego teamu. Jak mówi stara kolarska maksyma: ile kolarzy, tyle możliwości. Niestety nie da się jeździć jak już próbował jeden z internetowych “na rowerze samochodem”, więc znaleziono na to kilka trafnych alternatyw, które każdemu przypadną do gustu.

Tekst jest przeznaczony głównie dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać. Nie ma on na celu sugerowania jakiegokolwiek sposobu, a jedynie ukazanie kilku sprawdzonych metod. Jeśli chcesz się podzielić swoim rozwiązaniem, albo jest ono inne niż te z przedstawionych poniżej – napisz o nim w komentarzu.

Poniżej znajduje się zestawienie metod przewozu roweru samochodem, które kiedykolwiek mieliśmy możliwość sprawdzenia. Większość z nich wymaga zakupu dodatkowego sprzętu montażowego, więc warto wcześniej zastanowić się nad tym, który będzie najlepszy.

Rower na haku holowniczym:

Wersja platformowa oraz nożycowa (w zależności od modelu można na nich zamontować kilka rowerów – zazwyczaj są to wersje na 3-4 maszyny w obydwu przypadkach). Jednak takie obciążenie nie jest zbyt komfortowe dla samochodu, dlatego zasada im mniej tym lepiej tutaj sprawdza się najlepiej. Obie z wersji montażu roweru wymagają montowania dodatkowej tablicy rejestracyjnej, co wiąże się z wycieczką do wydziału komunikacji. Od jakiegoś czasu polskie prawo pozwala na wyrobienie trzeciej samochodowej tablicy rejestracyjnej (jej koszt wynosi +/-50zł), więc z zakupem takowej nie będzie problemu.

Zalety:

  • można przewozić kilka rowerów jednocześnie
  • nie zarysowuje lakieru
  • uniwersalność bagażników sprawia, że  mogą zostać zamontowane w różnych samochodach wyposażonych w hak i odpowiednią końcówkę, aby podłączyć światła tablicy. Zdarza się też tak, że wtyczka  jest niezgodne, ale można dokupić do tego przejściówkę

Wady:

  • rower może trochę wystawać z lewej lub prawej strony poza gabaryty pojazdu, więc trzeba uważać przy szybkich manewrach
  • należy dokupić dodatkową tablice rejestracyjną
  • ogranicza widoczność tylniej szyby/lusterka wstecznego

Przewożenie roweru w samochodzie:

O ile masz bardzo pojemy bagażnik, albo jesteś posiadaczem auta typu van lub kombi, a nawet masz miejsce w kabinie samochodu na tyle aby pomieścić rower (na tyle, żeby ewentualnie odczepić przednie koło), to przy dobrym zabezpieczeniu przed zabrudzeniami i uszkodzeniem sprzętu można ochronić rower przed deszczem podczas jazdy, a jednocześnie nie trzeba się martwić o to, że któraś z części wystaje poza szerokość gabarytu samochodu. Jednak niezabezpieczony dobrze rower może ulec uszkodzeniu, a szczególnie szprychy jego koła i linki, ale późniejsze samo jego złożenie nie powinno sprawiać większych problemów. Minusem jest też to, że gdy rower zamieścimy w środku samochodu, jak to np. w kabinie, to żaden inny większy bagaż nie potowarzyszy nam na tylnim siedzeniu.

Przewożenie roweru przyczepą:

Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, gdy chcemy taką kupić na własność, czyli jej ubezpieczeniem, rejestracją, homologacją i innymi rzeczami lub nawet wypożyczeniem na określony czas przyczepy aby przewieźć rower. Fajnie się to sprawdza w momencie, gdy jedziemy na swoją działkę, albo do znajomych, bo pomimo kosztów jaki przeznaczymy na zakup przyczepy trzeba również mieć miejsce, w którym będzie ona przechowywana na czas postoju, bo wystarczy je dobrze pospinać, zabezpieczyć i można jechać w trasę.

Zalety:

  • o ile gabaryty przyczepy na to pozwalają, to przy odpowiednim zabezpieczeniu można przewieźć kilka rowerów
  • nie trzeba montować żadnych relingów dachowych, ani ograniczać miejsca w samochodzie i bagażniku

Wady:

  • trzeba mieć lub wypożyczyć przyczepę na której zmieścimy rower
  • przyczepa również zasłania widok lusterka wstecznego
  • należy odpowiednio zamontować rowery w przyczepie, aby nie przemieszczały się podczas jazdy i nie uległy uszkodzeniu, zadrapaniom, czy zalaniu przez deszcz

Za pomocą montażu na bagażniku samochodu:

Montaż roweru na bagażniku samochodu wiąże się z zakupem dodatkowego mocowania, a przy tym również trzeba uważać żeby przypadkiem nie zarysować elementów lakieru. Takie rozwiązanie jest wygodne jeśli rower nie przysłania tablicy rejestracyjnej, a światła są widoczne. Jednak występuje ryzyko, że samo mocowanie może nie zapewnić 100% zabezpieczenia i spaść podczas jazdy, a to już prowadzi do niebezpieczeństwa wypadku.

Zalety:

  • nie trzeba dokupować dodatkowej tablicy rejestracyjnej

Wady:

  • ze względu na ograniczenia w budowie samochodu nie w każdym może być takowy bagażnik zamontowany
  • blokuje dostęp do bagażnika
  • można uszkodzić lakier samochodu przy montażu i użytkowaniu
  • przy niestabilnym zabezpieczeniu rower może spaść
  • ogranicza widoczność tylniej szyby/lusterka wstecznego

Bagażnik rowerowy na dach:

Oprócz samych belek do montażu roweru potrzebne są także relingi, czyli dachowe mocowania samochodu. Jednak trzeba uważać, aby nawet przy prawidłowym mocowaniu rowery nie pospadały przy gwałtownych manewrach i szybkiej jeździe.

Zalety:

  • nie trzeba kupować dodatkowej tablicy rejestracyjnej
  • możliwość montażu kilku rowerów (zazwyczaj są to 2-3)

Wady:

  • jeśli nie posiadamy relingów dachowych, to trzeba będzie się zorientować, czy jest możliwość takowych w naszym aucie i ile wyniesie ich koszt wraz z montażem
  • należy uważać przy przewożeniu, aby o nic nie zahaczyć. zwiększa wrażliwość pojazdu na podmuchy wiatru, dlatego trzeba uważać przy szybkiej jeździe i gwałtownych manewrach na drodze
  • podczas jazdy na ramie rowerowej i  pozostałych komponentach mogą osiadać się owady, co jak wiadomo prowadzi do zabrudzenia roweru

Wiadomo, że każdy z zaprezentowanych bagażników rowerowych można zakupić w sklepach internetowych z ww. sprzętem, a niektóre z modeli  są dedykowane bezpośrednio przez producenta do poszczególnych samochodów. Jednak  w kwestii cenowej lepiej rozejrzeć się po portalach aukcyjnych czy nawet sklepach, które dystrybuują ww. bagażniki. Swój kupowałem w autoryzowanym salonie, gdzie za ceną nożycowego bagażnika wydałem kwotę  nieco ponad 300 zł.

Stare chińskie przysłowie mówi, że minusem przewożenia roweru samochodem jest też to, że praktycznie za każdym razem, o ile nie jest to miejsce dobrze strzeżone trzeba go gdzieś ze sobą zabierać opuszczając swoje auto.

Każdy pewnie ma swój własny sposób na przewóz roweru samochodem, mi jednak jak najbardziej odpowiada nożycowy bagażnik rowerowy, który spokojnie bez większych problemów używam od jakiegoś czasu. W tej wersji mieszczą się na nim trzy rowery i nie ma w zasadzie żadnego problemu z tym aby przewozić je razem. Wystarczy tylko dokupić trzecią tablicę w wydziale komunikacji.

A jakie są Wasze sposoby na przewóz roweru samochodem?