Roc d’Azur z polskim akcentem

0

Ostatnim wyzwaniem świeżo upieczonej Mistrzyni Polski Michaliny Ziółkowskiej z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team  będzie wyścig w zawodach Roc d’Azur, które wpisane są do kalendarza UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej). Kolarka wystąpi po raz pierwszy w koszulce Mistrzyni Polski! Wydarzenie odbywać się będzie
w południowo-wschodniej części Francji w dniach 7-11 października. Trasa wyścigu to bardzo skalisty teren z wieloma trudnymi sekcjami technicznymi.

Historia Roc d’Azur sięga 1984 roku kiedy to Stéphane Hauvette zorganizował pierwszą edycję wyścigu, który liczył jedynie siedmiu uczestników. Z roku na rok popularność tego wydarzenia stale wzrastała. Obecnie w zawodach rywalizuje około 2 000 uczestników z 50 różnych krajów, a ich zmaganiom przygląda się ponad 150 000 tysięcy kibiców. Wyścigi Roc d’Azur odbywają się w Fréjus, malowniczej miejscowości położonej w południowo-wschodniej części Francji i każdy może wziąć w nich udział, bez względu na wiek i zaawansowanie. Co więcej, poza licznymi wyścigami można obejrzeć wiele wspaniałych pokazów związanych z innymi dyscyplinami rowerowymi takimi jak BMX, dirt czy trial. Śmiało możemy nazwać te wydarzenie rowerowym festiwalem.

Tak wielki sukces Roc d’Azur przyczynił się do powstania całej serii wyścigów Roc. W jej skład wchodzą Roc Argentina, Roc d’Ardenne i Roc des Alpes i oczywiście Roc d’Azur. Pierwsze zawody rozgrywane są wiosną, a ostatnie jesienią.

W październikowym starcie, w Roc d’Azur, wśród uczestników nie zabraknie oczywiście kolarzy z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. Drużynę reprezentować będzie m.in. Michalina Ziółkowska, która już nie po raz pierwszy weźmie udział w wyścigu serii Roc. Polka w tym roku startowała już w Roc des Alpes w maratonie na 80 km i uplasowała się wówczas na 1. lokacie wśród kobiet. Natomiast w  2014 roku startowała w Roc d’Ardenne oraz Roc d’Azur, w których musiała pokonać podobny dystans. W pierwszym wyścigu zajęła 1. miejsce wśród kobiet, a w kolejnym znalazła się na 4 pozycji.

Michalina Ziółkowska o swoim starcie w Roc d’Azur:

Sezon zakończę we Francji na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie odbywać się będzie wielki festiwal rowerowy Roc d’Azur. Nastawiam się głównie na piątkowy start w maratonie z serii UCI Marathon Series – Canyon Roc Marathon, choć niewykluczone, że wystartuję również w niedzielnym wyścigu cross-country. Przede mną wyzwanie na 82 km z przewyższeniami 2275m. Teren jest bardzo skalisty, na niewielkich okolicznych wzgórzach jest wiele trudnych sekcji technicznych, więc na pewno będzie to wymagający maraton. Sama miejscowość, Fréjus, położona tuż nad morzem jest niesamowita i wręcz idealna, by tam rozpocząć posezonowy odpoczynek, zwłaszcza, że w tym zakątku Europy w październiku można się spodziewać słonecznej pogody.