Trenażer jako odskocznia od zimowego kolarstwa, czy też wzmocnienie treningu ?

0

O wyższości jazdy na rowerze od trenażera wie z pewnością każdy kolarz. Nie trzeba tutaj przypisywać żadnych badań, czy też ukazywać skomplikowanych wykresów, których doświadczenie i poparcie dowodzą znani pewnie Wszystkim tzw. „amerykańscy naukowcy”. Co prawda nie mamy tutaj na celu nikogo obrażać, ale jak wiadomo nikt lepiej nie zna się na tym jak sami kolarze. Co pewnie niejednokrotnie udało Wam się doświadczyć. Pomimo wiosenno-zimowej pogody, gdy dni stają się krótsze zawsze można skorzystać z dobrodziejstwa trenażera.

Jednak,  czy jest to odpowiednia alternatywa?

Zimowa jazda wymaga przede wszystkim odpowiedniego ubioru, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a jednak trenażer, który stanowi czasem wydatek można doskonale uzupełnić formę treningową. Cena takiego dodatkowego akcesorium rowerowego waha się w granicach 400 do nawet kilku tysięcy złotych. W zależności od zasobów finansowych, jakie możemy przeznaczyć na ten cel. Mając we własnym zasobie pulsometr oraz inne sprzęty, które wyznaczają pomiar tętna ciśnienia możemy przy tym na bieżąco śledzić nasze rowerowe dokonania .

Do czego służy trenażer?

Trenażer ma za zadanie symulować jazdę w terenie na płaskiej nawierzchni, jaką w rzeczywistości stanowi szosa. Umożliwia on przeprowadzenie np. badań wydolnościowych lub indywidualnego treningu we własnym zakresie, czy też przedsezonowego przygotowania. Trenażer pozwala na trening nawet w domowych warunkach, przez co jest bezpieczny w użytkowaniu i nie wymaga wysokich kosztów…

Jak wygląda trening na trenażerze?

Przede wszystkim wszystkie ćwiczenia ruchowe najefektywniejsze działanie odnoszą po treningach porannych.

Oczywiście jak przed każdym treningiem warto wcześniej zadbać o dobrą rozgrzewkę i rozciągnięcie mięśni.

Sam trening nie powinien zwykle trwać dłużej niż 90minut, ze względu na to, że szybkość pedałowania zwiększa się w stosunku do tej, którą uzyskujemy w warunkach zewnętrznych, szosowych. Najlepiej stopniowo ustalić wcześniej termin planowanych treningów, by nie wypełniały one całego tygodnia, wystarczy kilka razy jazdy tygodniowo, aby nie przeciążać organizmu. Podczas treningu na trenażerze nie musimy się martwić o warunki pogodowe, czy też jakiekolwiek skracanie czy przerywanie jazdy. Możemy doskonalić na nim szybkość, siłę,  czy nawet wytrzymałość.

Ale czy trenażer zastąpi nam jazdę w terenie?  O tym zdecydujecie sami.

 

Comments are closed.