Wywiad z Radosławem Rękawkiem

0

Radosław Rękawek to kolejny zawodnik ekipy Kross Racing Team, z którym przeprowadziliśmy wywiad. Znany głównie z wyścigów MTB oraz przełajowych. Przeprowadzał Tomasz Tuszyński

radek_nowy

foto:Bartek Woliński

T.T: Co możesz powiedzieć o zakończonym sezonie?

R.R: Miniony sezon  oceniam bardzo pozytywnie, może nie miałem zbyt wiele zwycięstw ale zająłem sporo dobrych miejsc w dobrych wyścigach. Najważniejsze ze team jest ze mnie zadowolony.

T.T: Poza zawodami w Polsce brałeś udział w zagranicznych imprezach? Jak oceniasz te zawody? 

R.R: Niestety w tej chwili w Polsce nie mamy zbyt wielu ciekawych wyścigów. Nie ma szansy na rozwój, więc jeśli jest taka możliwości jeździmy za granice. Poza tym fajnie jest czasem zmienić otoczenie.

T.T: W czasach trwania sezonu jak wyglądają Twoje treningi? 

R.R: W sezonie trenuje tylko na szosie, czasem dodam siłownie. Na rower MTB wsiadam tylko na zawodach. Od trzech sezonów trening opieram na pomiarze mocy.

T.T: Czy masz jakieś inne hobby poza kolarstwem?

R.R: Kolarstwo to moje jedyne hobby. Pracuje na pełen etat, rodzina, treningi, na więcej nie mam już czasu.

T.T: Ci sprawiło, że pokochałeś kolarstwo i podjąłeś sportową rywalizację? 

R.R: Mój tata był kolarzem więc prędzej czy później musiało mnie to spotkać. Mam trzech starszych braci ale żaden z nich nie zainteresował się rowerem więc ja nie miałem wyjścia.

T.T: Startowałeś w tym roku w King Oscar MTB maraton 2013. Czy uważasz ten wyścig za pozytywną końcówke sezonu? 

R.R: King Oscar MTB maraton to świetna impreza. Przemek robi super robotę. Bardzo fajna trasa, super organizacja i rywalizacja na wysokim poziomie. Czego chcieć więcej.  Tak się jakoś składa, że na tym maratonie jestem zawsze w dobrej dyspozycji, na dwie edycje dwa razy byłem drugi. W przyszłym sezonie na pewno będę chciał to poprawić.

T.T: Jak wygląda Twój jadłospis w okresie trenowania? 

R.R: Dieta to mój największy problem. Mam słabość do słodyczy wiec zazwyczaj mam lekką nadwagę. Generalnie jem wszystko.

T.T: Czy planujesz w najbliższym sezonie zmiany barw klubowych?

R.R: Na nic takiego się nie zanosi. Jestem już dogadany z Krossem, brakuje tylko popisu na umowie.  Z roku na rok mamy coraz lepsze warunki więc po co to zmieniać. Myślę że zostanę w tym teamie do końca mojej kariery.

T.T: W tym roku wraz z Anną Szafraniec, Mateuszem Zoń oraz Bogdanem Czarnotą byłeś obecny na targach rowerowych Kielce Bike Expo 2013. Uważasz to za dobrą formę reklamy i spotkania z fanami?

R.R: Tak się akurat składa ze w czasie targów mieliśmy małe zakończenie sezonu więc trzeba było tam być. Tak poważnie to oczywiście fajnie było tam być. Można było sobie spokojnie pogadać, na zawodach nie zawsze mamy na to czas.

T.T: Jakie masz plany oraz cele na najbliższy sezon? 

R.R: Jeszcze nie znam dokładnych planów. Być może skoncentrujemy się na startach zagranicznych.

T.T: Czy poza kolarstwem masz czas na sprawy prywatne, kulturalne, rozwojowe np. kino, teatr? 

R.R:  Tak jak już pisałem wcześniej zbyt wiele wolnego czasu nie mam, każdą wolną chwile staram się spędzić z rodziną.

T.T: Czy według Ciebie trening zastępczy jest niezbędnym elementem rozwoju kolarza prócz jazdy na rowerze? 

R.R: W sezonie przygotowawczym jak najbardziej tak. Zima to fajny czas by zadbać o resztę naszego ciała. Ale im bliżej do sezonu  tym częściej powinniśmy trenować na rowerku.

T.T: Pod koniec września brałeś udział w zawodach Pucharu Polski MTB. Znalazłeś się na podium, na 2. miejscu. Czy nie odczuwasz niedosytu przed bliskim wygrania miejscem pierwszym? 

R.R: Mały niedosyt jest na pewno. Przed sezonem zakładam sobie że chce wygrać minimum w jednym wyścigu Pucharu Polski. Skończyło się na trzech 2 miejscach i 2 miejscu w generalce więc chyba nie ma co narzekać.

T.T: Na jakim sprzęcie obecnie się ścigasz? Czy poleczas go początkującym kolarzom, którzy idą w kierunku uprawiania tych dyscyplin co ty? 

R.R: Od dwóch sezonów ścigam się na modelu B+.  Jest to sprzęt z najwyższej półki i oczywiście polecam go każdemu. Ale na początek może być oczywiście cos tańszego na szczęście w Kross ma szeroki wachlarz modeli. Każdy powinien coś dla siebie znaleźć.

T.T: Na sam koniec powiedz mi, jak wyglądają Twoje przygotowania do nowego sezonu.

R.R: W tej chwili rozpoczynam przygotowania do następnego sezonu. W tym roku trochę nietypowo jak dla mnie zrobiłem sobie dłuższą przerwę w treningach. Lubię eksperymenty i mam nadzieję ze wyjdzie mi to na dobre.