Zimowe trenowanie

Pora zimowa zbliża się wielkimi krokami a sezon kolarski jest tuż za nami.

Trwa oczywiście w tym czasie sezon przełajowy, jednak głównie prawdziwi kolarscy zapaleńcy,którym zima nie straszna biorą w nim udział.W tym czasie pogoda nie zawsze sprzyja, a jak wiadomo wiąże się to z jazdą w mroźnym, zimowym nastroju.

W tym wypadku dobór odpowiedniej odzieży jest niezbędny, aby zachować równowagę temperatury ciała i umysłu. Ja osobiście polecam zakupić bluze kolarską, która pozwoli na komfortową i jakże sprzyjającą zdrowiu jazdę. Będzie ona niezbędnym elementem wierzchniej odzieży, ochroni przede wszystkim przed zimnem, jest termoaktywna, posiada tylnie kieszenie na przydatne podczas treningu drobne słodkości, typu batoniki odżywcze.

Przedstawiamy dwie wersje męska oraz damską, którym warto się przyjrzeć.

porady-zima

Oczywiście odpowiednio dobrane spodnie są też elementem stroju kolarza, w tym przypadku jest to kwestia indywidualna (najawżniejsze, żeby były odpowiednio długie, termoaktywne i pasowały idealnie do sylwetki). Spodnie takie można zakupić już w granicach 120-150 zł w większości sklepów internetowych. W zależności od tego, ile kto trenuje tym cena się zwiększeniu (jest to kwestia produkcji materiału i jego nieprzepuszczalności powietrza). Musimy także pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w kominiarkę. Kominiarkę termoaktywna ochroni naszą twarz przed zimnem jak również idealnie dopasuje się do twarzy i umiejscowionego na głowie kasku.

Trochę informacji o odzieży, teraz przejdźmy bardziej do spraw konkretnych.

W poprzednich poradach wspominałem, jak przygotować się na wycieczke. Wracam jednak do tematu obecnego.Treningi w czasie zimowym, po sezonie letnim wymagają większej rozwagi na drodze niż dotychczas. Trenując kolarstwo szosowej trzeba mieć świadomość, że droga jaką pokonywaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu obecnie jest w wielu przypadkach pokryta śniegiem czy też lodem, a to powoduje, że jeździ się gorzej, trzeba więcej uwazać, by spokojnie bez przeszkód pokonać trasę.

To samo jest w przypadku innych dyscyplin kolarskich. Należy przedewszystkim jeździć po drogach, które sprzyjają kolarstwu. Nie chodzi to tylko o scieżki rowerowe ale też drogi asfaltowe z tzw. „czystą” nieośnieżoną nawierzchnią. Warto też w tym czasie pomyśleć o jakimś kolarskim urlopie i na chwilę odstawić rower i odpocząć. Trening zastępczy pozwoli na uzupełnienie kolarskiego czasu, podbudowanie organizmu