Jak zostać kolarzem?

57

Jednym z pierwszych jednośladów(rowerów), jakim poruszano się po drodze była drewniana konstrukcja pozbawiona pedałów zaprojektowana przez Karla Freiherra Drais von Sauerbronna. Blisko 200 lat temu. Do złudzenia przypominała współczesne rowerki biegowe, z którymi praktycznie każdy miał okazję się spotkać w latach swojego dzieciństwa.

Przez lata nasze społeczeństwo było światkiem tego, jak bardzo zmieniały się trendy, moda i upodobania, a co za tym idzie tendencja do wyróżniania się.

Poczucie unikalności wiąże się z pewnego rodzaju rywalizacją. Tak też jest i w kolarstwie. Jeśli wiesz, że będziesz mieć w najbliższym czasie starty w wyścigu, to musisz praktycznie codziennie dbać o to, by w jak najlepszej formie pokazać się na zawodach. Wiąże się z tym niemała presja, która może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na Twoje działania. Jeśli pozytywnie, to tylko się cieszyć, ale gdy ma oddźwięk negatywny i przed startem czujesz ogromne nerwy, a serce nie pozwala Ci nawet na chwilę złapać oddechu próbując wyrwać się z twojego ciała, to warto pomyśleć o odpowiednim mentalnym przygotowaniu i technikach jego wykorzystania, ale to temat na inny artykuł.

Sięgnijmy jednak do wytłumaczenia sobie tego, co tak naprawdę oznacza słowo kolarz. Wg wszechwiedzącej cioci Wikipedi, która  stanowi najpowszechniejsze źródło czerpania wiedzy kolarz jest sportowcem uprawiającym jeden z rodzajów kolarstwa. A więc każdy może zostać kolarzem.

Bycie kolarzem to nie tylko startowanie w zawodach, ale  masa wyrzeczeń i poświęceń, które trzeba z siebie dać, aby coś uzyskać.

Zazwyczaj przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, że odnajduje  coś, co chciałby w sobie rozwijać.

W okresie dojrzewania  młodzi ludzie będący w wieku największej ekscytacji otaczającym światem pragną coś więcej ze sobą zrobić, aniżeli ograniczać się do tego co mają.   W myśl zasady apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Pierwszym etapem, jaki powinno się przejść w drodze do zostania zawodnikiem jest rekrutacja do klubu.

Młody, niedoświadczony, ale jakże ambitny rowerzysta musi zdać sobie sprawę z tego, że kolarstwo nie jest zabawą, a to, w jaki sposób wyglądała jego dotychczasowa jazda na rowerze w tym sporcie nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Jeżdżąc dotychczas jedynie na tzw. rowerach górskich, a w większości są to rowery, które otrzymaliśmy w prezencie komunijnym jazda na nich znacząco się różni, w przypadku, gdy przesiadamy się z roweru górskiego na szosowy, czyli tzw. szosówkę. Po prostu trzeba na nowo nauczyć się jeździć. Szosa to podstawa każdej dyscypliny kolarskiej.

Jaki jest odpowiedni wiek do rozpoczęcia przygody z kolarstwem?

Nie ma utartych reguł. Im wcześniej, tym lepiej. Pamiętaj, że mając nawet najbardziej niezwykły talent, a nie rozwijając go po pewnym czasie straci on swoją wartość, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał lepsze cechy od tych, które posiadasz. Czy lepsze, czy gorsze, to powinieneś sam określić. Jeśli nie ma utartych wzorców bycia najlepszym, to oznacza, że każdy może nim być, o ile nikt wcześniej go nie pokonał.

Mtb czy szosa?

Te dwa terminy będą Ci już towarzyszyć od zawsze, bo o ile do tej pory jeździłeś na rowerze górskim, który można by określić mianem mtb, to szosa ma dużo większe wymagania, a przede wszystkim jak każda inna dyscyplina nie uznaje błędu. Szosa daje poczucie wolności. Powoduje, że  z zwykłego kręcenia na rowerze przenosisz się w świat błogiej radości i poczucia, że możesz zrobić naprawdę wszystko. Jeśli nie chcesz jeździć w warunkach trudnych, poza drogowych, gdzie nie trudno o potknięcia. Obawiasz się o to, że przy każdym wykonanym ruchu możesz się mówiąc prosto wywalić, to lepiej sobie od razu podziękuj, bo szkoda Twojego czasu. Strach jest budujący, jeśli jest pozytywnie odbierany, problem zaczyna się w momencie, gdy wchodzisz w tę spiralę i tracisz nad tym kontrolę.

Jeśli chcesz być dobry technicznie, a nie masz na tyle  i zacięcia, by ścigać się w peletonie, to warto pomyśleć o kolarstwie górskim. W Twojej okolicy na pewno znajdą się odpowiednie miejsca treningowe, na których sam się przekonasz, czy lepiej się czujesz pokonując zakręty, czy też jadąc pod górę.

Jak znaleźć odpowiedni klub?

Szukając odpowiedniego klubu dla pierwszoroczniaka mamy do dyspozycji kilka źródeł informacji o klubie, a są to:

  • internet ( w tym fora internetowe, strony oficjalne klubów i grup kolarskich)
  • miejscowe ośrodki sportowe, gdzie można zasięgnąć informacji, o możliwości uprawniania sportu w danym mieście w jakiejś organizacji
  • na wyścigach (spotykając różnych trenerów i rozmawiając z nim o możliwość przyłączenia się do klubu)

Jeśli chodzi o odpowiednie  przygotowanie do startu, to odsyłam do linku.

W jakich startować zawodach?

Kiedy ścigasz się w klubie trener wybiera dla Ciebie najodpowiedniejsze imprezy, abyś mógł się dobrze wprowadzić w peleton w przypadku kolarstwa szosowego, czy też nie obciążać organizmu na technicznych odcinkach mtb. Jednak, jeśli Ty sam musisz podjąć decyzję o tym, w jakich zawodach chcesz wystartować, a chcesz się jedynie sprawdzić, to warto się rozejrzeć, czy w najbliższym czasie nie jest rozgrywany jakiś  maraton rowerowy w Twojej okolicy.

 Jesteś pewien, że chcesz się tym zająć?