Indywidualne cechy każdego z nas sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi, zawiązujemy przyjaźnie, łączymy się w grupy, tworzymy związki.
Jednym z kluczowych elementów, które decydują o tym, że ludzie osiągają większy lub mniejszy sukces jest pewność siebie. To jedna z podstawowych cech liderów i przywódców. A dobry lider jest zawsze przygotowany merytorycznie i pamięta o tym, że sukces można osiągnąć tylko przez ciężką pracę.
Niektórzy uważają, że liderem trzeba się urodzić, zaś inni twierdzą, iż wszystkie cechy można rozwijać. Lider to nie tylko osoba, która posiada wrodzoną zdolność do kierowania ludźmi, ale ma wiedzę w danej dziedzinie oraz określone umiejętności. W zależności od tego, co jest jego zadaniem.
Tak samo jest i w kolarstwie. Jeśli masz swój cel, do którego dążysz, to oprócz predyspozycji fizycznych musisz mieć także odpowiednie cechy charakteru, aby utrzymać wysoki poziom motywacji. Najlepiej, gdy jesteś pewny siebie. Masz jasno określony cel i go realizujesz. Nie ważne, jaki jest wynik. Ważne, że potrafisz się cieszyć z samych postępów, jakie dokonujesz.
Czym jest pewność siebie?
Mówi się o tym, że pewność siebie jest stanem, w którym czujemy się dobrze we własnej skórze. Pewnym siebie jest się kiedy nie tylko akceptujemy nasze ciało, ale także sposób bycia. Dlatego dobrze jest czasem prawić sobie samemu komplementy, np. świetnie dzisiaj wyglądam, jestem dobrze przygotowany i liczę na sukces. Pewność siebie oznacza także bycie autentycznym w stosunku do innych ludzi.
Pewność siebie polega także na tym aby akceptować swoje wady i starać się nad nimi pracować. Postrzeganie siebie jako osoby wartościowej wpływa pozytywnie na nasze poczucie wartości. Jedni za swoją największą zaletę uznają posiadaną wartość materialną (samochód, pieniądze, pozycja społeczna) jako rzecz nadrzędną, zapominając o tym, że mają także sferę duchową (uczucia, emocje, myśli etc.).
Jeśli nie masz wysokiego poziomu pewności siebie, to zapewne negatywny dialog wewnętrzny przez cały czas będzie Ci mówić, jak wiele rzeczy jest dla Ciebie trudnych. Niestety jest tak, że często ta jedna negatywna myśl potrafi wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Głównie wywołuje ona zwątpienie i nagromadzenie emocji. A im więcej emocji, tym Twoje zachowanie bardziej się zmienia. Ludzie bardziej emocjonalni zużywają większe pokłady energii, przez co szybciej się męczą. Co skutkuje na negatywnych wynikach, jakie osiągają. Pamiętaj jednak o tym, że energię tracisz nie tylko przy nadmiarze negatywnych emocji, ale i też pozytywnych.
Ale jeśli nie zauważysz tego w odpowiednim momencie, to negatywna myśl zacznie Ci doskwierać przez cały czas. Dopóki nie zmienisz swojego nastawienia. Dlatego czasem zamiast myśleć: : „Nie uda mi się”, można to sformułowanie zastąpić słowami: „Dam radę”.
W sporcie istnieje coś w rodzaju piramidy potrzeb Maslowa, a nazywana jest ona piramidą kompetencji. Jej działanie polega na tym, że aby zrealizować potrzeby wyższego rzędu najpierw trzeba spełnić potrzeby niższego szczebla.
Pamiętaj, że podstawowym elementem każdej dyscypliny sportowej są predyspozycje fizyczne, czyli gibkość, szybkość, siła, rozciągnięcie. To właśnie od nich zależy, jakie cechy posiada dana osoba oraz w jakim sporcie ma największe szanse na osiągnięcie odpowiedniego poziomu. Kiedy już zostanie określony Twój poziom sportowy, wtedy dopiero można zastanawiać się nad kompetencjami emocjonalnymi, czyli tymi, które pozwalają na określenie tego czy zawodnik potrafi wyznaczyć swoje cele, czy ma świadomość swoich lepszych i słabszych stron i czy posiada odpowiednią motywację, aby spełnić postawione sobie założenia. Pomaga to w późniejszym ustalaniu planu treningowego. Dzięki pewności siebie każdy może stawiać sobie cele adekwatne do swoich możliwości.
Budowanie pewności siebie polega na tym, aby rozwijać w sobie realistyczny (Kim jestem?) oraz pozytywny (Jestem wspaniałym człowiekiem!) wizerunek siebie. Najważniejsze by być świadomym swoich zalet i ograniczeń oraz tego w jaki sposób można to wykorzystać w czasie treningu i poza nim. Kiedy wiemy na co tak naprawdę możemy sobie pozwolić, to łatwiej nam znieść ewentualną porażkę.
Co może pomóc w zwiększaniu pewności siebie:
Trzymanie się zasad:
Ludzie, którzy mają własne zdanie i trzymają się zasad są postrzegani jako osoby bardziej pewne siebie, atrakcyjne. Przez co łatwiej im nawiązywać kontakty. Czasem są też przez to często uważani za egoistów. Zasady nie powinny być z góry narzucone przez innych. Muszą opierać się na wyznawanych wartościach jak np. uczucia. Trzeba kierować się nimi w godny sposób, aby nie urazić innych oraz nie narzucać swojej woli.
Kontakt z trenerem:
Trener powinien być jednocześnie opiekunem i nauczycielem. Jego zadaniem jest zbudowanie autorytetu w grupie i tworzenie dobrych relacji ze swoimi podopiecznymi. W czasie zawodów jak i poza nimi analizuje, tłumaczy, dokładnie wyjaśnia co należy robić, aby zobaczyć postępy i zrealizować cel
Trener zawsze powinien wspierać swoich zawodników oraz dopingować przed ważnymi zawodami. Jedną z najważniejszych zasad trenera oprócz przygotowania fizycznego swoich zawodników jest komunikacja z nimi oraz umiejętność przekazywania im przydatne sugestie. Nikt przecież nie chce być ani czuć się przegranym. A budując odpowiednie relacje tworzy swój autorytet w zespole, grupie. Jak zwał tak zwał. Trener oprócz dobrego przygotowania mentalnego i fizycznego powinien także posiadać wiedzę z dietetyki. Nie musi przecież wiedzieć wszystkiego, ale wystarczy, że doradzi Ci, co zjeść przed i po starcie oraz w okresie treningowym. W zasadzie jest on chodzącym kombajnem wiedzy.
To do niego przed zawodami należy aby odpowiednio zmotywować zawodników i dać im czas na skoncentrowanie.
Wygląd:
Czyli jak Cię widzą, tak Cię piszą. Prawdą jest, że w pierwszych kilku sekundach spotkania ludzie zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny. Jeśli chodzisz z wyprostowanym kręgosłupem, mając lekko uniesiony podbródek i wciągnięty brzuch to jesteś postrzegany jako osoba bardziej pewna siebie. Aby ludzie postrzegali Cię jako osobę atrakcyjną, to Ty najpierw musisz zaakceptować siebie.
Rozmowa:
Zastanawianie się nad tym, co pomyślą inni zamiast utrwalać w nas pewność siebie wprowadza w nieśmiałość. Rozmawiaj z ludźmi na różne, ciekawe tematy. Oglądaj filmy i czytaj książki, które Cię interesuję żeby pogłębić swoją wiedzę. Dzięki temu zbudujesz także swoją wartość wśród znajomych.
Uprawiaj sport:
Lubisz kolarstwo? Zacznij częściej jeździć na rowerze, trenuj z innymi. Pasja sprawi, że będziesz mieć nowe tematy do rozmowy, a jednocześnie poprawisz swoje samopoczucie i zmniejszysz poziom stresu. Jeśli będziesz uprawiać go w stosunku do swoich możliwości, nie przemęczając się i zadbasz o odpowiednie odżywianie, to będziesz czuć się zdrowo i przyjemnie. Osoba wysportowana i dobrze dotleniona jest pewna siebie i ma wyższe poczucie własnej wartości.
Jesteś zainteresowany tematyką pewności siebie? Zobacz poniższy film:
[wpdevart_youtube]px0KOppiVuU[/wpdevart_youtube]
Jeśli masz swój własny sposób na zwiększenie pewności siebie, to możesz się nim podzielić w komentarzu.
Pamiętaj o tym, że my nie jesteśmy psychologami sportu, więc wszystkie informacje, które tutaj otrzymujesz powstają głównie na podstawie rozmów oraz subiektywnych ocen, a nie mogą stanowić faktycznej porady lekarskiej. Jeśli masz problem, o którym chciałbyś porozmawiać i nie jesteś w stanie go sam rozwiązać, to zawsze możesz udać się po pomoc do specjalisty, który zbada Twój problem indywidualnie i udzieli Ci stosownych rad.