Bryton 750 – rewolucja “komputerach rowerowych”?

0

Rider 750 otwiera nowy rozdział w historii marki, jestem pod wrażeniem nowych funkcji, szybkości działania urządzenia i jego interfejsu – mówi Tadeusz Skwarczyński, product manager marki Bryton w Polsce. Premierowy komputer rowerowy z GPS pozwala na wyszukiwanie głosowe i może zachwycić m.in. osoby korzystające z trenażerów, którym pozwoli odwzorować w domu swoją ulubioną trasę.

 Wprowadzając Ridera 750, chcemy zrewolucjonizować ofertę produktów Brytona – mówi Samuel Weng, prezes tajwańskiej marki, która coraz śmielej wkracza do światowej czołówki komputerów rowerowych. Prawdopodobnie to właśnie Bryton Rider 750 będzie wykorzystywał w sezonie 2021 Chris Froome, zwycięzca siedmiu wielkich tourów, oraz jego koledzy ze sponsorowanej przez Brytona ekipy Israel Start-Up Nation. Nowe urządzenie ma kolorowy wyświetlacz 2,8” z ulepszonym graficznym interfejsem, nawigację wykorzystującą wgrane mapy OpenStreetMap (OSM) i jest pierwszym komputerem Bryton z wyszukiwaniem głosowym oraz wsparciem dla trenażerów typu smart, obsługuje także rowery elektryczne. Rider 750 działa do 20 godzin na jednym ładowaniu baterii, ma też większą pojemność do przechowywania danych i bazuje na ulepszonej łączności BLE (Bluetooth Low Energy) 5.0.

 Na pewno Bryton nie ma się czego wstydzić. Dotychczas specjalizował się w urządzeniach bardziej ekonomicznych, jednak ciągły rozwój firmy i konkurencja powodują, że coraz śmielej może rywalizować z najbardziej znanymi markami branży oraz ich produktami z wyższej półki cenowej. Rider 750 otwiera nowym rozdział w historii marki i określa jej przyszłe cele – uważa Tadeusz Skwarczyński, product manager Brytona w Polsce. Poleca on Ridera 750 wszystkim szukającym uniwersalnego komputera rowerowego z GPS zarówno do treningów, jak i odkrywania nowych tras.

Nowe urządzenie Brytona jest już dostępne w wybranych sklepach z sieci sprzedaży Merida Polska, z polskim menu i instrukcją. Sugerowana cena detaliczna wersji bez czujników, z mocowaniem Sport Mount to 1099 zł (Rider 750E), a z czujnikami tętna, kadencji i prędkości oraz mocowaniem Sport Mount to 1429 zł (Rider750T).

Trenażery i wyszukiwanie głosowe

Rider 750 świetnie sprawdzi się nie tylko na szosie, szutrach czy trasach MTB. – Ze względu na zbliżający się sezon zimowy, najfajniejszą funkcją Ridera 750 jest dla mnie tryb „Virtual Ride”, który pozwala przejechać na trenażerze naszą ulubioną pętlę czy trasę przyszłego wyścigu – wyjaśnia Tadeusz Skwarczyński. Dzięki łączności ANT+ FE-C (Fitness Equipment Control) komputer Brytona można połączyć z trenażerami typu smart, by odwzorować podczas jazdy trenażerem swoją ulubioną trasę zapisaną w urządzeniu, wraz z symulacją zmian nachylenia na niej, albo przejechać wirtualnie jedną z wymarzonych tras i w swoim czasie zmierzyć się z nią realnie. Rider 750 pozwala także precyzyjnie zaplanować trening z użyciem trenażera, ustalając opór czy docelową moc, którą chcemy generować.

W nowym urządzeniu Bryton po raz pierwszy wprowadził wyszukiwanie głosowe, które pozwala zapomnieć o wpisywaniu nazwy na ekranie. – Sprawdzałem i działa to rewelacyjnie! – zapewnia Tadeusz Skwarczyński. Do wyszukiwania głosowego wystarczy połączyć Ridera 750 z internetem, np. za pomocą telefonu, funkcja ta obejmuje w urządzeniu ponad 100 języków i pozwala wyszukać pożądane miejsce, np. POI bądź inną lokalizację, szybciej i bardziej intuicyjnie niż w przypadku klasycznej klawiatury na wyświetlaczu.

Rider 750 umożliwia nawigację online, zapewniając pełne wsparcie dla systemu satelitarnego GNSS (Global Navigation Satellite System), współpracując z pięcioma satelitami. Pozwala również szczegółowo zaplanować trasę w aplikacji Bryton Active bądź wgrać trasę z zewnętrznego źródła albo poprzez synchronizację z aplikacjami takimi jak Strava, Komoot czy RideWithGPS.

Korzystając z map OpenStreetMaps, Rider 750 nawiguje zakręt po zakręcie, przed każdym skrętem przekazując informacje o odległości pozostałej do niego oraz kierunku skrętu. Jeśli zjedziemy z obranej trasy, nawigacja automatycznie dostosuje wskazówki, by pomóc wrócić na trasę. W trybie „Podążaj trasą” można sprawdzić odległość do ustalonego POI [point of interest, punkt użyteczności/wart uwagi]czy szczytu na trasie, co będzie przydatne zwłaszcza na dłuższej trasie.

Nic nie zastąpi testu

Nową funkcją w Riderze 750 jest także obsługa rowerów elektrycznych z napędem Shimano STePS. Dzięki temu urządzenie może wyświetlać tryb i poziom wsparcia, pozycję tylnej przerzutki, poziom naładowania baterii czy zasięg e-bike’a. Innym ciekawym rozwiązaniem jest obsługa czujników ANT+ radarów rowerowych. Po połączeniu z radarem Bryton będzie sygnalizował zbliżające się pojazdy na wyświetlaczu, można również ustawić dźwiękowe powiadomienia informujące o pojeździe, który zbliży się na określoną odległość.

Pozostałe funkcje Ridera 750 nie odbiegają od konkurencji i na pewno nie schodzą poniżej dobrego standardu – podkreśla product manager Brytona w Polsce. Sam miał już możliwość przetestować urządzenie. – Jestem pod wrażeniem jego szybkości działania, nowego interfejsu i nowych funkcji. Na pewno Rider 750 będzie stałym gościem na mojej kierownicy, mimo mojej wielkiej sympatii do prostoty innego komputerka Brytona, Ridera 420, którego używałem dotychczas najczęściej.

Rider 750 można już kupić w Polsce, a na przełomie stycznia i lutego urządzenie pojawi się w Centrach Testowych Bryton i będzie je można sprawdzić samemu przed podjęciem decyzji o zakupie. Listę tych miejsc można sprawdzić na www.meridapolska.pl. – Uważam, że nawet najobszerniejszy artykuł nie jest wstanie przekazać tyle co test w warunkach bojowych, który pozwala samemu zweryfikować wszystkie informacje. Gorąco do takiego testu zachęcam – mówi Tadeusz Skwarczyński.

Odkąd w 2019 roku Merida Polska została oficjalnym dystrybutorem marki Bryton w Polsce, jej product manager nie może narzekać na brak zainteresowania jej urządzeniami. – Bryton idealnie wpisuje się w potrzeby polskiego konsumenta, najlepiej łączy dobrą jakość z przystępną ceną. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni popularnością tych urządzeń. Szczególnie wyróżniają się pod tym względem modele Rider 15 oraz Rider 420, które zdominowały niższą i średnią półkę cenową. Mamy nadzieję, że Rider 750 pójdzie w ich ślady – podsumowuje.

Bryton Rider 750 – najważniejsze elementy

Kolorowy wyświetlacz z GUI (graficznym interfejsem użytkownika)

Stworzony z dużym kolorowym wyświetlaczem 2,8”, Rider 750 ma nowy intuicyjny graficzny interfejs użytkownik (Graphical User Intrface – GUI) z czytelnymi ikonkami. Może on wyświetlać klasyczną stronę z danymi dotyczącymi jazdy, a także przeglądać dane w dynamicznym i atrakcyjnym graficznie wielokolorowym trybie. Czuły dotykowy ekran pozwala łatwo obsługiwać urządzenie, przewijać i wybierać poszczególne dane czy mapy, nawet w rękawiczkach.

Wgrane mapy i możliwość ich aktualizacji

Rider 750 jest dostarczany klientom z wstępnie załadowanymi mapami większości regionów świata. Te darmowe mapy są uaktualniane co 6 miesięcy, by zapewniać jak najbardziej aktualne informacje. Dodatkowe mapy są także dostępne do pobrania za darmo i mogą być wgrane do urządzenia.

Nawigacja online

Wykorzystując dostępne do ściągnięcia OpenStreetMaps (OSM), Rider 750 zapewnia informacje na temat lokalizacji i szczegółowe informacje dotyczące kierunku jazdy. Korzystając z funkcji nawigacji, można uzyskać prowadzenie zakręt po zakręcie, przed każdym skrętem otrzymując informację o dystansie do niego i kierunku skrętu. Kiedy zjedziemy z obranej trasy, Rider 750 automatycznie dostosuję nawigację, by pomogła wrócić na trasę.

Podążaj trasą oraz informacje nt. POI i szczytu

Świadomość dystansu do następnego przystanku może być bardzo motywująca i przydatna. Po skonfigurowaniu POI [point of interest, punkt użyteczności/wart uwagi]oraz informacji dotyczących szczytu na trasie, można sprawdzić dystans do następnego POI lub szczytu w trybie „Podążaj trasą”. Może to ułatwić podjęcie decyzji na trasie w oparciu o swoją kondycję.

Wyszukiwanie głosowe

Po połączeniu urządzenia z internetem (np. przez smartfon), w Riderze 750 można wyszukiwać lokalizację głosowo i zapomnieć o używaniu do tego klawiatury na ekranie urządzenia. Wyszukiwanie głosowe jest szybsze, bardziej intuicyjne i wygodniejsze do znajdywania POI bądź innych lokalizacji. Wyszukiwanie to obsługuje w Riderze 750 ponad 100 języków.

ANT+ FE-C – wsparcie trenażerów smart

Dzięki obsłudze ANT+ FE-C (protokół komunikacji Fitness Equipment Control) wykorzystywanej w trenażerach typu smart, Rider 750 zapewnia duże urozmaicenie jazdy z użyciem trenażera, a także dużą wszechstronność i kompatybilność ze sprzętem do domowych treningów. Połączony z urządzeniem trenażer można kontrolować poprzez komputer Brytona i poprzez niego dostosowywać opór do swoich potrzeb, można też w urządzeniu ustalać docelową wartość mocy, którą chcemy osiągnąć. Ponadto, wykorzystując możliwości aplikacji Bryton Active, można szczegółowo zaplanować swój trening z użyciem trenażera.

Smart Trainer Workout – inteligentny trening z trenażerem

Urządzenie pozwala łatwo utworzyć wirtualne treningi dla trenażerów smart. Indywidualne plany treningowe można stworzyć w aplikacji Bryton Active i pobrać je bezpośrednio do Ridera 750. Dzięki komunikacji ANT+ FE-C komputer Bryton połączy się z trenażerem, by utrzymywać założony opór z planu treningowego.

Wirtualna jazda

Wirtualne przejechanie na trenażerze swoich ulubionych tras albo takich, która zawsze nam się marzyły? Z Riderem 750 jest to możliwe. Wykorzystując łączność ANT+ FE-C, urządzenie w trybie „Virtual Ride” będzie symulowało zaplanowaną trasę wgraną do komputera przez aplikację Bryton Active. Dzięki temu na trenażerze można doświadczać jazdy z odwzorowaniem nachylenia z rzeczywistych tras.

Radar roweru

Po prostym połączeniu Rider 750 obsługuje czujniki ANT+ Radar. Na wyświetlaczu pasek radaru pokaże nadjeżdżające pojazdy, wykorzystując intensywne kolory dla łatwego zorientowania się w ikonach pojazdy oraz zmiany koloru informujące o zalecanym stopniu uwagi (kolor zielony: bezpiecznie – nie wykryto pojazdu, pomarańczowy – zbliża się pojazd, czerwony – zbliża się pojazd z wysoką prędkością). Dodatkowo, można ustawić powiadomienia dźwiękowe dla informowania o pojeździe, który zbliżył się do nas na określoną odległość.

Wsparcie rowerów elektrycznych

Rider 750 współpracuje z rowerami elektrycznymi ponad 160 marek wyposażonych w napęd Shimano STePS. Dzięki temu może wyświetlać tryb i poziom wsparcia, pozycję tylnej przerzutki, poziom naładowania baterii czy zasięg e-bike’a.

3 profile roweru

Urządzenie obsługuje do 3 profili rowerów i można je niezwykle łatwo dostosować do różnego rodzaju konfiguracji. Ustawienie dla każdego profilu można całkowicie zmodyfikować i dostosować do konkretnego typu roweru, ustalając m.in. nazwę profilu, system GPS dla danego roweru, rozmiar koła, wyświetlane strony danych itd.

Automatyczne wyszukiwanie czujników

Po połączeniu wielu czujników, Rider 750 automatycznie wykryje znajdujące się w pobliżu czujniki. Wystarczy potwierdzić połączenie z aktywnym czujnikiem, by móc go wykorzystać na trasie. Rider 750 pozwala także łatwo zmieniać czujniki i rowery zapisane w urządzeniu. Wykorzystując aplikację Bryton Active, można ustawić nazwy czujników, by łatwo je rozpoznać.

Parametry urządzenia

Wymiary: 92,5 x 49,7 x 23,8 mm

Waga: 93 g

Kluczowe informacje

Pełne wsparcie GNSS, zintegrowany, wysokiej czułości odbiornik GNSS z wbudowaną anteną

Czas działania na jednym ładowaniu baterii: do 20 godzin

Rozmiar wyświetlacza: 2,8”

Wyświetlacz: półprzepuszczalny, kolorowy, pojemnościowy ekran dotykowy TFT LCD

Łączność WLAN, Bluetooth, BLE Smart, BLE 5.0, ANT+, ANT+ FE-C

Obsługa czujników: protokół komunikacji bezprzewodowej 2,4GHz/Bluetooth 4.0 i Dynastream ANT+ Sport

Obsługa napędów Shimano STePS

Obsług trenażerów smart

Wodoodporność na głębokości do 1 metra do 30 minut

Temperatura pracy: od -10°C do 60°C

Wyposażony w barometr

Obsługiwane satelity: GNSS – GPS, GLONASS (Rosja), Beidou (BDS) (Chiny), QZSS (Japonia) i Galileo (UE). Użytkownik może wybrać odpowiedni tryb GPS (kombinację systemów satelitarnych), zgodnie ze swoją lokalizacją.

Automatyczna synchronizacja: STRAVA, TrainingPeaks, Selfloops, Komoot, RideWithGPS