Podsumowanie sezonu zawodników Kross Racing Team

4

Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska - Puchar Świata w Lenzerheide Fot Tomasz Świerczyński

2015 był bez wątpienia sezonem bardzo udanym. Moim pierwszym w barwach KROSS Racing Team i cieszę się, ponieważ od początku doskonale czuję się w drużynie. Świetnie trenowało mi się z Anią  Szafraniec-Rutkiewicz podczas wiosennych zgrupowań, dzięki czemu udało mi się utrzymać stabilną równą formę przez cały sezon. Planowałam dwa szczyty formy: pierwszy na Igrzyska Europejskie w Baku, drugi na Mistrzostwa Świata w Andorze. Ten plan udało mi się zrealizować. Z Baku wróciłam z brązowym medalem, podczas Mistrzostw Świata jechałam na medalowej pozycji, ale niestety z powodu defektu ukończyłam wyścig na 6. pozycji. Wielka szkoda, ale taki jest właśnie sport. Te wyniki pozwoliły mi uzyskać imienną kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, na których to teraz skupiam całą swoją uwagę.

Maja Włoszczowska brała udział we wszystkich edycjach Pucharu Świata, który wystartował w maju w Novym Mescie w Czechach. Zawodniczka stanęła na podium w Albstadt (5.), a w kolejnych wyścigach zawsze zajmowała lokatę w pierwszej dziesiątce najlepszych. O dobre miejsca walczył również Bartłomiej Wawak w kategorii U23. W tym sezonie zajął 8. pozycję podczas zawodów Pucharu Świata w amerykańskim Windham.

Maja Włoszczowska nie dała szans rywalkom podczas Mistrzostw Polski MTB w Sławnie, gdzie zdobyła kolejny tytuł Mistrzyni Polski. W kategorii U23 triumfował Bartłomiej Wawak, który zajął także drugie miejsce w elicie mężczyzn tuż za Markiem Konwą. Multimedalistka oraz ten młody, obiecujący kolarz dołączyli do zespołu Kross Racing Team w styczniu tego roku.

Bartłomiej Wawak

Bartek Wawak podczas Mistrzostw Świata w Andorze Fot Tomasz Świerczyński

Tegoroczny sezon na pewno mógłby być lepszy, analizując moje wyniki czuję pewny niedosyt.  W okresie ostatnich kilku miesięcy prześladował mnie prawdziwy pech i nie uniknąłem problemów na trasie. Liczę na to, że przyszły sezon będzie bardziej udany. W Kross Racing Team zyskałem możliwość trenowania z bardziej doświadczonymi zawodnikami, mam dostęp do świetnego sprzętu,  więc najlepsze jeszcze przede mną.

Kolarz zajął m.in. 10 miejsce podczas Mistrzostw Europy XCO, wygrał wyścig Copa Catalana w Barcelonie  oraz uzyskał 3. lokatę podczas zawodów XCO w Pradze. W trakcie Mistrzostw Świata na metę dojechał jako 18.

Ania Szafraniec-Rutkiewicz

Anna Szafraniec podczas Kamptal Classic Fot Tomasz Świerczyński

Tego sezonu na pewno nie będę wspominać dobrze. Całą zimę solidnie przepracowałam na treningach, czego efekty były widoczne podczas pierwszych startów (2. miejsce w Copa Catalana, Kamptal Classic i 8. w Montichiari). Niestety problemy zdrowotne wyeliminowały mnie ze startów na kolejne 4 miesiące. Kiedy tylko otrzymałam od lekarzy zielone światło, wróciłam do ścigania. Wystartowałam w dwóch Pucharach Polski i odniosłam podwójne zwycięstwo.

Zawodniczka wraca do zdrowia i z dużym optymizmem oczekuje na start sezonu 2016. Rywalizacja podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio ma być ukoronowaniem jej kariery sportowej. Kornel Osicki ostatnie miesiące dzielił pomiędzy zawody sportowe i współpracę z inżynierami KROSS przy projektowaniu nowego roweru.

Kornel Osicki

Kornel Osicki podczas wyścigu Copa Catalana Fot Tomasz Świerczyński

Obecny sezon był dla mnie bardzo ciężki z powodu kilku niepowodzeń i problemów zdrowotnych.  Bardzo cieszy mnie, że pomimo nich jazda na rowerze sprawia mi dalej wiele przyjemności. Dużym wyzwaniem na pewno było uczestniczenie w pracach rozwojowych roweru na następne sezony. Cieszę się, że wnoszę dużo w rozwój sprzętu, na którym się ścigamy i jestem miłe zaskoczony jak dobrze układa się współpraca z inżynierami. Dodatkowo zadowolony jestem z inwestowania marki w młodzież, mam przyjemność trenować zawodników Kross SMS Żywiec JUNIOR TEAM. Najlepszą weryfikacją ich potencjały był ostatni start w Austrii, gdzie młodzi sportowcy zajęli miejsca na podium.

W przyszłym sezonie planuję wybrać kilka wyścigów z kalendarza UCI i na nie solidnie się przygotować, żeby móc powalczyć o top 3.