Przez ostatnie 2,5 tygodnia mieliśmy okazję testować powierzone nam przez sklep sporti.pl opony rowerowe. Przejechaliśmy na nich kilkaset kilometrów. Głównie po polskich drogach, ale też przez kilka dni testowaliśmy je we Francji, a dokładniej na obszarze Lotaryngii, gdzie jak zwykło się mawiać i przyjmować pogoda nie zawsze sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, w tym także jeździe rowerowej i sportowej (nam jednak było dane przebywać przy słonecznej aurze). W różnych warunkach atmosferycznych, przy mokrej i suchej nawierzchni. Zarówno tych, które łatwo sprzyjają jeździe, jak i tych mniej przystosowanych do spokojnej jazdy i treningu. W różnych temperaturach, warunkach wilgotności. Uwzględniając przy tym ciśnienie, temperaturę, czy też wagę użytkownika (przedział 60-85kg). Opony, które mieliśmy okazję sprawdzić są bardzo dobrymi produktami w swoim przedziale cenowym. Można śmiało powiedzieć, że w myśl zasady dobry produkt za niewielką cenę ta wartość ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Te założenie wynieść można zarówno w przypadku zakupu opony MTB, jak i opony do jazdy szosowej. Opona MTB z racji, że jest pokryta wytłoczeniami, kostkami ma bardzo dobrą przyczepność, co sprawdza się także w terenie i jest świetnym „wiernym kompanem” wielu wypraw i wojaży. Świadczyć o tym może ilość przejechanych kilometrów i tzw. bezawaryjność opony. Doświadczenie w jeździe wpływa na lepszy refleks i w tym także na wyczuwalność jakichkolwiek drgań i niedogodności z jazdy. Opony szosowe, nadające się głownie do jazdy miejskiej, po utwardzonych drogach. W Polsce niemal niemożliwe jest uniknięcie nierównego terenu, czy też dziur na drogach. Niekiedy nie pomaga nawet karbonowy widelec, który za swe zadanie ma amortyzować niepożądane wstrząsy. Jednak wiele razy dokonujemy trudnego wyboru, jakim jest dobór rowerowego ogumienia. Musimy w tym wypadku pamiętać przede wszystkim o tym, do jakiej jazdy ma nam służyć opona, jej wymiary są wartością indywidualną, o którą należy sprawdzić przed jakimkolwiek działaniem w kierunku zakupu nowego ogumienia do naszego roweru. Reasumując prawdą jest to, że wraz z oponami oferowanymi przez sklep sporti.pl będziemy mogli poczuć się godnie i bezpiecznie, zarówno to na drodze, jak i rzekło się mawiać w terenie.
Opona rowerowa BOSEN 28″ /700 x 35C/ F-133
Gładka opona wykończona lekkim bieżnikiem. Nadająca się na drogi szosowe, miejskie. Wyłączając z tego twardy teren( piasek, żwir, błoto). W kolarskim świecie uchodzi przekonanie, że opony w tym rozmiarze stosuje się głownie w rowerach crossowych, jednak wiele przypadków temu zaprzecza. Jeździłem głownie po drogach miejskich, gdzie swobodnie można było rozpędzić się do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, w mierniczej prędkości, a to za sprawę tego, że po każdej próbie wjazdu w tzw. Teren, jakim np. jest leśna droga, a podłoże nie wykazuje ze swojej strony utwardzonego i bezpiecznego miejsca do jazdy co chwilę odczuwałem na własnej skórze skutki tzw. leśnej jazdy wynikające z niekomfortowej jazdy, co jak wiadomo jest przeciwieństwem opony MTB, która ma za zadanie spełnić wszystkie aspekty terenowych wojaży. Tak więc ta opona przeznaczona jest głównie na drogi. Drogi szosowe, czyli drogi przeznaczone do rozwijania wysokich prędkości, które zależne są tylko i wyłącznie od naszych psycho-fizycznych predyspozycji i możliwości oraz drogi miejskie i wycieczki rowerowe po dobrze utwardzonym terenie, gdzie można uniknąć niepotrzebnych konfliktów natury kolarskiej, jak np. przebicia dętki.
Plusy:
- cena
- dobra opona do miejskiej jazdy
Minusy:
- odczuwalna niekorzystna jazda w terenie
Opona rowerowa BOSEN 26″ x1,75 F-159
Kolejny świetny niskobudżetowy produkt oflagowany marką Bosen. Opona, którą miałem okazję testować na rowerze MTB, przy 26’ calowym rozmiarze kół na pozór wyglądała bardzo niewinnie, nie wyróżniając się przy tym od innych opon MTB z mniejszym rozmiarem bieżnika, ale po krótkim rozpoznaniu i kilku dłuższych przejażdżkach pokazała swoją prawdziwą siłę i wytrzymałość na cierpienie wynikające z katowania jej na drogach kamienistych. Opona ta przeznaczona jest głównie do jazdy rekreacyjnej po mieście, bezdrożach. Pokonałem w niej kilkaset kilometrów po drogach krętych, ale też nie wyboistych, z racji tego, że opona nie klasyfikuje się do jazdy po piasku, błocie.
Plus:
- cena
- bardzo dobrze zachowuje się w suchych warunkach
Minus:
- nadają się głównie na drogi, wyłączając teren
Opona CST C-1436 26 x 1.95
Czyli świetny produkt za niewielkie pieniądze. Opona przeznaczona do typowej jazdy MTB. Opona kierunkowa nadająca się na przód oraz na tył. Jeśli chodzi o podjazdy, mogę śmiało powiedzieć, że nie widzę żadnych zastrzeżeń w jej użytkowaniu. Nie ślizga się nawet na mokrej nawierzchni zarówno tylnia, jak i przednia opona. Gładko utrzymuje się na podłożu, nie trzeba wielkiego wysiłku, by bez problemu pokonać wyznaczony dystans i odczuwać komfort i przyjemność z jazdy. Środkowa część bieżnika opony jest wykonana delikatnymi tłoczeniami. Natomiast klocki, które umieszczone są bokach, na zewnętrznej stronie mają za swoje zadanie dobrze utrzymywać się na podłożu i zapewnić jego przyczepność. Opona semislick ma za zadanie zapewnić niskie opory toczenia, obniżony hałas i cichą pracę na drodze. Dlatego też hałas nie wyróżnia się z tłumu innych użytkowników jednośladów. Hamuje się w nich dosyć szybko, wręcz w momencie zatrzymania roweru opony „grzecznie” zatrzymują się, dzięki czemu niwelowane jest ślizganie, czy też wywrócenie roweru, jak to bywa przy niektórych, źle przystosowanych do jazdy oponach. Jak najbardziej nadaje się na teren, w którym przeważa trochę piasku, gór i skał oraz błotnistego terenu. Miałem okazje ją przetestować w kilku miejscach(głownie w lesie), gdzie podłoże pomimo swojego utwardzenia było bardzo bogate w różne przeszkody jak np. kamienie, żwir. Jak wiadomo każdy rodzaj opony będzie wywiera inne zachowanie na podłoże, przy uwzględnieniu masy użytkownika, ciśnienia, czy też temperatury.
Plusy:
- cena
- komfort z jazdy na drogach i w terenie
- bardzo dobra przyczepność
Minusy:
- może zawieźć w zetknięciu z głębokim błotem