Zbuduj swoją motywację!

20

Zwykle bywa tak, że aby coś osiągnąć należy też coś poświęcić. Z reguły jest to czas, własne idee oraz pieniądze. Idee przekładają się na czas, a poświęcony czas oraz realizacja własnych idei wymaga nie rzadko wkładu finansowego. Zazwyczaj są to niewielkie kwoty, ale w miarę rozrostu przedsięwzięcia kwota osiąga większe rozmiary i przynosi wymierne korzyści.

Z motywacją jest podobnie. Polega to na tym, że poświęcasz swój czas, swoją energię na realizację zamierzonych działań. Czasem z korzyścią , a czasem nie.

Kiedy nauczysz się określać swoje cele zechcesz też przez cały okres ich realizacji utrzymywać wysoki poziom motywacji. Nie zawsze się da. Dlatego też jest kilka najważniejszych zasad, których musisz się trzymać, aby sukces nie okazał się fiaskiem.

Gdy masz już jasno określone cele Twoim kolejnym zadaniem jest przebycie drogi, która pozwoli im sprostać.

Od tego jak bardzo ambitny masz cel- zależy Twoja własna ścieżka, którą będziesz pokonywać oraz czyhające na niej przeszkody. To, czy uda Ci się na niej utrzymać i nie zawrócić zależy głównie od Ciebie. Nie wyłącznie, tylko głównie. Bo w grę wchodzi też wiele czynników i sytuacji losowych, które będą sprawiać, że zaczniesz tracić chęci do działania. Wtedy przypomnij sobie dlaczego zacząłeś. Co wtedy sprawiło, że podjąłeś się do działania? Czy była to chęć rywalizacji czy może poprawy własnego samopoczucia?

Pojęcie „silnej woli” towarzyszy nam przez całe życie. Począwszy od najmłodszych lat, gdzie zazwyczaj mama starała się nam ograniczyć dostęp do słodkości, aby ochronić zęby i jednocześnie sprawić, by dziecko zjadło coś pożywnego, po czasy w których sami staramy się ograniczać czy też unikać wielu rzeczy. Zazwyczaj są to rzeczy, które sprawiają przyjemność. Bo czy istotne jest utrzymywanie silnej woli przed czymś czy wywołuje w nas smutek, złość? Pewnie, że nie.

Dlatego też, jeśli swój czas poświęcasz na mało ważne rzeczy, Twoja motywacja będzie tracić na wartości.

Jeśli Twoje cele są zbyt ambitne – staraj się aby odpowiednio rozłożyć w czasie ich realizacje i rozłożyć je na mniejsze etapy. Tak, aby jednocześnie zachować odpowiednią równowagę ciała i ducha.

Zaplanuj kolejne działania

Dokładnie zapisz to, co kolejno będziesz wykonywać, aby w razie potrzeby mieć wgląd do swoich działań. Każde z działań, które będziesz podejmować składa się z poszczególnych elementów, które musisz zrealizować. Łatwiej jest się zabrać za pojedyncze elementy niż jedną całość. Dlatego rozgraniczaj w czasie odpowiednie działania. Pozwoli to jednocześnie na śledzenie postępów i ich korygowanie.

Notuj swoje postępy

Dzięki temu będziesz wiedzieć, co robisz źle, a nad czym lepiej się skupić. Zobaczysz w jaki sposób Twoje treningi wpływają na Twoją siłę i kondycję. Lepiej przecież skupić się na tym, co już umiem i to rozwijać niż szukać czegoś od nowa.

Pamiętaj o korzyściach

Skup się teraz na tym, co sprawia, że właśnie podejmujesz takie działanie a nie inne. Nie masz przecież zdolności bilokacyjnych i jednocześnie nie możesz wykonywać dwóch rzeczy na raz. Zastanów się co będzie, gdy osiągniesz swój cel? W jaki sposób zmieni się Twoje życia? Postaraj się przywołać w swojej wyobraźni pozytywne obrazy i zobacz, jak bardzo wpływają na Ciebie. A teraz pomyśl nad tym, co będziesz robić w kolejnych procesach, aby to zrealizować.

Dostrzegaj jak najwięcej szczegółów w swoim obrazie. Aby utrzymywać wysoki poziom motywacji staraj się to powtarzać przynajmniej raz dziennie (najlepiej w momencie, gdy zaczynasz realizować swój cel).

Skupiaj się na tym, co ważne

Mawia się, że kobiety mają podzielną uwagę, a mężczyźni bardziej się koncentrują na jednym zadaniu. Jednak aby być ciągle zmotywowanym najlepiej podejmować pojedyncze działania, które ułatwiają realizację zadania.

Mów znajomym o swoim celu

Jeśli będziesz wszystkich dookoła informować, co zamierzasz robić, to po pewnym czasie uznają Cie za idiotę. Dlatego też mając grono swoich bliskich, którzy zawsze będą Cię wspierać – chociażby dobrym słowem rozmawiaj z nimi o tym, jaki jest Twój cel, jak planujesz go kolejno realizować. Zobaczysz, że po pewnym czasie sami będą Cię pytać, jak Ci idzie. A mówienie o tym zmotywuje Cię do jeszcze większego działania!

Stosuj zasadę pięciu minut

Zawsze jeśli masz coś do zrobienia, a nie specjalnie reagujesz wielkim optymizmem na samą myśl o realizacji tego zadania postanów sobie, że będziesz robić to tylko przez 5 minut. Tylko 5, nie więcej, nie mniej. Takie podejście bardziej ułatwi Ci podejście do kolejnego zadania. A gdy zaczniesz to robić czas może się nieco wydłużyć, a TY  tak będziesz to robić po wyznaczonych pięciu minutach. Ale czy nie prościej było, gdy założyłeś sobie krótki czas działania?

Nastawiaj się pozytywnie

Pozytywne myślenie? Pamiętasz, gdy kiedyś wspominałem, że trenerzy dużą wagę przykładają do tego, by nawet na zawodach krzyczeć w stronę zawodnika: DAWAJ, DAWAJ! JESTEŚ NAJLEPSZY!!!

W Twojej głowie bez znaczenia co w danym momencie robisz tworzy się często natłok myśli, który jest nazywany dialogiem wewnętrznym. Polega to na tym, że mimo tego, że czasem staramy się rozluźnić, to jednak nasz umysł cały czas pracuje i jest w nim przetwarzanych wiele informacji, których używasz podczas codziennych czynności, np. to w jaki sposób pokonujesz drogę z domu do pracy w pierwszych dniach jest dla Ciebie pewnym wyzwaniem, ponieważ robisz to po raz pierwszy. Gdy jednak tę samą czynność będziesz robić kolejny raz to stanie się ona rutyną i podświadomie nie będziesz zwracać na to uwagi.

To, co jest przetwarzane w Twojej głowie wpływa jednocześnie na Twoje zachowanie. Czyli jeśli jesteś zdenerwowany, to zaczynasz się pocić, a ręce zaczyną Ci się trzęść. Często tak bywa.

Dlatego też należy zminimalizować ryzyko występowania negatywnych myśli w Twojej głowie, bo jeśli zaczynasz się denerwować, to także twoje ciało wysyła o tym znaki, o czym może świadczyć np. złość, zdenerwowanie, pocenie, smutek czy spięcie mięśni.

Aby pozbyć się negatywnych myśli zastanów się nad tym, czy aby na pewno utrzymujesz pozytywne relacje z osobami, z którymi na co dzień przebywasz. Dobre relacje i stosunki, które utrzymujesz wpływają na Twoje samopoczucie. Gdyby dziecko żyło na co dzień w niezgodzie z swoimi rodzicami, to wpłynęłoby to równie negatywnie na jego wyniki w nauce. Dlatego czasem warto wyjść spotkać się z przyjaciółmi, osobami, które wywołują w nas pozytywne odczucie. Pogadać, rozluźnić się, odpocząć. Naprawdę. Chociażby po to, by budować swój pozytywny wizerunek!

Pamiętaj!:

Aby wiedzieć zawsze w jakim stopniu są rozwinięte Twoje umiejętności oraz mocne i słabe strony – prowadź dziennik swoich postępów. Dzięki temu poznasz swoje wady i zalety. Dowiesz się, co należy zmienić, a do czego przywiązywać większą uwagę.

Kiedy koncentrujesz się na tym, co możesz zmienić, aby stać się doskonalszym – Twoja motywacja wzrasta.

Zamiast powiedzieć:          Powtarzaj w głowie:
Nie uda mi się!                    Uda mi się!
Jestem do niczego!             Jestem najlepszy!
Nie potrafię tego zrobić!     Potrafię to zrobić!